Před pár dny jsem restartoval mou domácí pec (samozřejmě nedobrovolně) a po spuštění systému nereagoval Cairo Dock na můj skript, kterým přes tlačítko myši ovládám jeho viditelnost. Zároveň se nad dokem objevila notifikace o změnách v nové verzi, mezi nimiž svítilo i DBus, což dávalo tušit, kde je problém. A změna metody ShowDock konečně přinesla to, co mi v Cairo Docku chybělo hodně dlouho - přepínat mezi stavy Show/Hide. Do verze 2.4 bylo možné dok schovat, nebo zobrazit, ale už né jednoduše stav prohodit, nebo alespoň zjistit, v jakém stavu se aktuálně nachází. Nově bere metoda místo boolean parametru integer a krom jasných 0 a 1 akceptuje i číslo 2, které změní sučasný stav na opačný. Volání metody z příkazového řádku vypadá takto:
dbus-send --type=method_call --dest=org.cairodock.CairoDock /org/cairodock/CairoDock org.cairodock.CairoDock.ShowDock int32:2
Více k DBus v Cairo Docku zde. Už jsem vývoj Cairo Docku delší dobu aktivně nesledoval, dělal, co jsem očekával a krom téhle jedné věci mě na něm nic nechybělo. Vlastně se zlepšilo ještě pár drobností, jako že i když vypnete zvětšování ikon při najetí myší (to nesnáším), zobrazují se jejich názvy, a i když necháte ikony zvětšovat, nerozmazává se jejich název podle toho, kam uhnete myší (to bylo taky na facku, když jsem nemohl plnohodnotně používat ikony bez zoomu). Jak jsem sledoval vývoj Ubuntu a tím i Unity Launcheru, říkal jsem si, že Quicklist je dobrý nápad a ten Cairo Dock také převzal. Každopádně Cairo Dock převzal to lepší z Unity Launcheru a trochu to vylepšil. Spolupracuje s Compizem (jinak i s Kwin v KDE) - např. při kliknutí na ikonu, která sdružuje více oken dané aplikace, zobrazí tato okna plugin Scale, přibyly režimy pro automatické schovávání doku, které reagují na překrytí aktivním, nebo libovolným oknem. V Unity Launcheru mi hodně chybí možnost otáčením kolečka nad ikonou sdružující více oken, mezi těmito okny přepínat. A v neposlední řadě se Cairo Dock konečně vypořádal s problémem průhledných oken QT aplikací, při použití OpenGL akcelerace. Což mně vlastně moc nezajímá, protože všechny ty kraviny, co OpenGL nabízí navíc, jsou dobré tak akorát do dema, nikoliv pro mé použití.
Pro mě je stále Cairo Dock o dost zajímavější, než Unity Launcher a i když mám nové Ubuntu zatím jen ve VirtualBoxu (jinak jsem stále na Ubuntu 10.10), podíval jsem se na to, jak si Cairo Dock povede v Ubuntu 11.10.
Instalace
Instalace zahrnuje přidání repozitáře:
sudo add-apt-repository ppa:cairo-dock-team
sudo apt-get update
sudo apt-get install cairo-dock
sudo apt-get update
sudo apt-get install cairo-dock
Původně jsem chtěl psát jen o tom, čím jsem začal, nakonec jsem přidal i začátek a tak je to docela zvrácený článek. Nicméně Cairo Dock do nového Ubuntu doporučuju a pokud by vám chybělo vyvolání Dashe kliknutím, můžete si přidat vlastní spouštěč:
Nejprve je třeba nainstalovat něco, co vyprodukuje stisknutí klávesy Super, například:
sudo apt-get install xvkbd
Pak kliknete pravým myšítkem na Dock, vyberete Custom launcher, do názvu si zadáte Dash, a jako příkaz:
xvkbd -text '\[Super_L]'
No a jako ikonu.. Já tu ikonu zatím v systému nenašel, takže je to na vás.
A nějaké to video k nové verzi, i když to není přesně to, co mám na mysli já:
Žádné komentáře:
Okomentovat
Zkuste prosím při komentováni používat místo volby Anonymní volbu Název/adresa URL, kde vyplníte nějakou přezdívku, adresu zadávat nemusíte. Vědět, které příspěvky jsou od jednoho člověka, je fajn. Díky.
Pokud by se vám náhodou odeslaný komentář na stránce nezobrazil, vytáhnu ho z koše hned jak si toho všimnu. I Google spam filter se občas sekne.