Gnome Shell je desktopové prostředí velmi nakloněné modifikacím a rozšířením. Díky svému návrhu a použití Java Scriptu může tvůrce rozšíření modifikovat i originální funkce použitých knihoven uživatelského rozhraní ať už náhradou celých metod, nebo injektováním, tedy doplněním vlastního kódu na konec těch stávajících. Problémem trochu je, že interní kód UI Gnome Shellu se mění od verze k verzi a tento přístup není úplně spolehlivý. Nějaké stabilní API, na které by vývojáři rozšíření mohli spoléhat tu není a tak je to s udržováním funkčnosti v nových verzích GS náročné, v závislosti na tom, jak moc se mění kód, na kterém rozšíření závisí. Často vede ke stejnému cíli více cest a pokud si vyberete na začátku špatně, můžete mít v budoucnosti o to víc práce.
I já si občas si upravím a dopíšu nějaké to rozšíření pro Gnome Shell, tak sem budu dávat odkazy a poznámky k této aktivitě. Je opravdu příjemné, že v podstatě jakékoli rozšíření, které si nainstaluji, mohu okamžitě přizpůsobit svým specifickým potřebám a preferencím, od klávesových zkratek a logiky ovládání po vizuální úpravy. Samozřejmě do určité úrovně složitosti.
Můj aktuální článek k nabídce rozšíření pro GS:
Užitečná rozšíření pro Gnome Shell v Ubuntu 20.04
Má rozšíření rozšíření, nadpisy jsou klikací, vedou na zdrojáky:
Custom Hot Corners - Extended
Toto rozšíření jsem poměrně výrazně přepsal, k původním žhavým rohům jsem doplnil možnost použití tlačítek a kolečka myši pro spouštění akcí, plus jsem doplnil nějaké ty akce.
Hlavní vlastnosti:
- 6 nezávislých spouštěčů pro každý roh obrazovky - tlak (hot corner), 3 základní tlačítka myši, otočení kolečka myši nahoru a dolu
- nastavení velikosti bariér pro zachytnutí ukazatele myši, zvlášť horizontální, i vertikální část a potřebného tlaku pro aktivaci akce
- možnost povolení rohů v celoobrazovkovém režimu, buď zvlášť pro každý spouštěč, nebo globálně
- momentálně přes 40 různých akcí, včetně spouštění příkazů s možností výběru příkazu z desktopových spouštěčů aplikací. Akce dále mohou spouštět náhled Aktivit, aplikací, minimalizovat okna aktivní plochy, přejít na sousedící pracovní plochu, přejít na konkrétní pracovní plochu, zamknout obrazovku, uspat systém, vyvolat nabídku pro vypnutí systému, odhlášení uživatele a přepnutí na jiného uživatele (pokud v systému existuje), nastavení hlasitosti zvuku, zoom celého desktopu, dokonce i schování a opětovné zobrazení hlavního panelu a další speciality.
- nastavení minimální prodlevy mezi akcemi, které zamezí náhodným dvojitým aktivacím
- procházení pracovních ploch může být volitelně cyklické, vynechávat poslední prázdnou plochu a zobrazovat indikátor ploch při přecházení na jinou.
Overlay Folow Focus
Triviální rozšíření, které jen změní chování při opouštění přehledu Aktivit (Činnosti). Výchozím chováním Gnome Shellu není aktivace okna, na které ukážete myší, pokud na něj nekliknete. Pro efektivnější navigaci mezi okny se ale může hodit stisknout klávesu Super pro přechod do přehledu aktivit, najet myší na okno, které chcete aktivovat a znovu stisknout Super. Například já klikám nerad, dělá to větší kravál :)
Zastaralé, již nefunkční:
Overview keyboard navigation
Samozřejmě jsem ho nedělal od nuly, ale postavil na několika již hotových, které jsem vylepšil a doplnil. Základem je Workspace Navigator, který jen přepíná pracovní plochy v režimu Aktivit. K tomu jsem dopsal možnost cyklicky přepínat jednotlivá okna a kterékoliv zavřít. Takže šipky nahoru/dolu, nebo PgUp/PgDown přepínají pracovní plochy, doprava/doleva, nebo Tab okna, která je pak možné zavřít klávedou Delete.Současně jsem implementoval funkčnost Overlay Followfocus. Máte tedy možnost přepínat okna stylem Super - ukázat na okno - Super. Ne, že by to bylo efektivnější, než rovnou kliknout tou myší, je to jen věc pocitu.
V budoucnosti přidám i podrobnější nastavení.
Toto rozšíření nainstalujete tak, že kliknutím na nadpis stáhnete soubor, který rozbalíte do adresáře:
~/.local/share/gnome-shell/extensions/
Pak restartujete GS, spustíte gnome-tweak-tool (v češtině bude v aplikacích Pokročilá nastavení) a v sekci rozšíření si ho zapnete. Nebo to uděláte přímo přes web ze seznamu instalovaných rozšíření. Podporované jsou verze GS 3.8 a 3.10, ale test na polovičatém 3.10 z ppa pro Ubuntu dobře nedopadl, klávesy nefunfovaly.
GNOME 3.12 již funkčnost mého rozšíření implementovalo, takže dále nebude potřeba.
Žádné komentáře:
Okomentovat
Zkuste prosím při komentováni používat místo volby Anonymní volbu Název/adresa URL, kde vyplníte nějakou přezdívku, adresu zadávat nemusíte. Vědět, které příspěvky jsou od jednoho člověka, je fajn. Díky.
Pokud by se vám náhodou odeslaný komentář na stránce nezobrazil, vytáhnu ho z koše hned jak si toho všimnu. I Google spam filter se občas sekne.