sobota 7. srpna 2010

Svátkový applet pro Gnome Panel

Před nějakým časem jsem se začal věnovat vylepšování appletu do Gnome panelu, jehož vývoj započal již před lety Jan Nekvasil na Ubuntím fóru. Applet zobrazoval aktuální jmeniny a později Honza přidal i tooltip, který zobrazoval i další svátky na příštích pět dní, po najetí kurzoru myši nad jméno v panelu. Protože jsem se začínal učit Python a jeho využití spolu s grafickou knihovnou GTK, vzal jsem si svátkový applet jako takové pískoviště, kde jsem si zkoušel nové poznatky. Applet se mi líbil, ale scházelo mi třeba vyhledávání data svátků podle jména. Postupem času jsem si vymyslel dalších pár vylepšení a nakonec mě kolegové ze Slovenska přiměli udělat i slovenskou lokalizaci. Přidal jsem tedy tyto vlastnosti:

 • Vyhledávání data jmenin. Okno vyhledávání se otevře kliknutím na aplet v panelu, nebo z kontextového menu. Není třeba používat diakritiku, ani rozlišovat velká a malá písmena.
 • Vyhledávání data Velikonočního pondělí - příštího, i podle roku v rozsahu 1900 do 9999. Stačí zadat řetězec obsahující "velik", nebo "veľko" a případně přidat za mezeru rok, který vás zajímá.
 • Možnost nastavit si otáčením kolečka myši nad appletem, na kolik dní dopředu se mají zobrazovat svátky v tooltipu, v rozsahu 1-30.
 • Slovenská lokalizace s autodetekcí. Při změně lokalizace z menu appletu se automaticky ukládá nastavení.
 • Kontextové menu - obsahuje mimo jiné seznam dnů pracovního klidu, Slovensko dodalo i další svátky.
 • Uložení nastavení do GConf pro každou instanci appletu zvlášť - můžete mít v Panelu současně svátky slovenské i české.
 • Podpora vertikálních panelů.
Download aktuální verze vždy zde: http://gdhnotes.blogspot.com/p/svatkovy-applet.html

Instalujte poklepáním na stažený soubor, pak kliknete pravým na Panel a zvolíte Přidat na panel.., kde vyberete Svátky, Sviatky, či Name-days, podle lokalizace vašeho systému.

6 komentářů:

 1. Perfektné ;)

  OdpovědětVymazat
 2. Dva palce hore! Super, vďaka

  OdpovědětVymazat
 3. Velmi užitečná záležitost! Díky :-) Sapon

  OdpovědětVymazat
 4. Teď sem na to narazil a fakt super.Klobouk dolů.Dík

  OdpovědětVymazat
 5. Probíhá ještě vývoj tohoto appletu ? Stále jej využívám a jsem s ním opravdu spokojený :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj, poslední aktivita je tu:
   http://gdhnotes.blogspot.cz/2013/08/svatkovy-indikator-vala.html

   Vymazat

Zkuste prosím při komentováni používat místo volby Anonymní volbu Název/adresa URL, kde vyplníte nějakou přezdívku, adresu zadávat nemusíte. Vědět, které příspěvky jsou od jednoho člověka, je fajn. Díky.

Pokud by se vám náhodou odeslaný komentář na stránce nezobrazil, vytáhnu ho z koše hned jak si toho všimnu. I Google spam filter se občas sekne.