neděle 26. prosince 2010

Dočasné vypnutí klávesnice

Pokud máte malé děti, nebo třeba kočky, může se vám občas hodit zamknout klávesnici, aby zmiňovaná zvířátka nenadělala moc neplechy, když se náhodou rozhodnou klávesnici použít, ať už jako hračku, nebo například lehátko. V tomto ohledu, zdá se, není příliš výběr ale znám dvě možnosti.
První je skript v jazyce perl, který je možné stáhnout zde:


Skript se používá velice jednoduše, pro nápovědu má parametr -help

$ perl /cesta/k/lock-keyboard-for-baby-20080706.pl -help

Zde se například dozvíte, že aktivní skript se ukončuje standardně sekvencí QuitNow následovanou klávesou Enter, nebo si můžete pomocí přepínače -p definovat sekvenci vlastní, například:

$ perl /cesta/k/lock-keyboard-for-baby-20080706.pl -p q

Pokud budete chtít skript spouštět i ukončovat kliknutím myší na ikonu, můžete si dát do spouštěče následující kód:

bash -c "if ! kill `ps ax|grep "perl.*lock.*baby"|grep -v grep|awk '{print $1}'`; then perl /cesta/k/lock-keyboard-for-baby-20080706.pl; fi"

Ve všech případech si samozřejmě změníte cestu podle toho, kam si skript uložíte.

Druhou možností je program, který je v repozitárích Ubuntu a jmenuje se xtrlock.

$ sudo apt-get install xtrlock

Po jeho spuštění stejnojmenným příkazem, dojde k zablokování klávesnice a myši, přičemž kurzor myši se změní v zámek a k odemknutí dojde zadáním uživatelova hesla. Oproti předchozímu řešení tedy zablokujete i myš, což může být výhoda i nevýhoda. Také by měl xtrlock fungovat nezávisle na grafickém prostředí.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Zkuste prosím při komentováni používat místo volby Anonymní volbu Název/adresa URL, kde vyplníte nějakou přezdívku, adresu zadávat nemusíte. Vědět, které příspěvky jsou od jednoho člověka, je fajn. Díky.

Pokud by se vám náhodou odeslaný komentář na stránce nezobrazil, vytáhnu ho z koše hned jak si toho všimnu. I Google spam filter se občas sekne.