Svátkový applet

Svátkový applet pro GNOME panel, který na ubuntím fóru rozjel před lety Jan Nekvasil, jsem vylepšil, přidal verzi pro Unity panel, následně z Pythonu přepsal do Vala...
Dnes funguje indikátor pro Unity panel i v Gnome Shell panelu přes rozšíření AppIndicator and KStatusNotifierItem Support, které je v desktopu Ubuntu přítomné ve výchozím stavu, jako Ubuntu Appindicators.




Instalace:

Nejnovější verze v provedení indikátor pro Unity / Gnome Shell (GS s rozšířením pro podporu Appindicator, zmíněným v úvodu) a kompatibilní panely jsou v ppa:

sudo add-apt-repository ppa:georgdh/gdh
sudo apt-get update
sudo apt-get install indicator-nameday


Aktuálně:

14.2.2021:

Konečně jsem dopsal k dnům pracovního klidu i Velký pátek (automatický výpočet na nejbližší další, stejně jako u Velikonočního pondělí), a udělal balíky pro aktuální LTS verze Ubuntu.

Vlastnosti poslední verze 0.4.5:

  • Zobrazuje v panelu  svátek pro aktuální den
  • Lokalizace česká i slovenská, samozřejmě včetně seznamu svátků
  • (Pozor, nefunguje v Gnome-Shell) Otáčením kolečka nad appletem můžete procházet svátky po dnech dopředu i dozadu. Po pěti sekundách nečinnosti se vrátí aktuální svátek.
  • Menu indikátoru obsahuje submenu s výčtem dnů pracovního klidu, včetně dopočítaných Velikonočního pondělí a Velkého pátku na aktuální rok.
  • Vyhledávání dat svátků podle jména, i nekompletních, ve vlastním vyhledávacím okně. Vyvolat se dá z menu, po kliknutí na applet v panelu.
  • Naopak kliknutí na den v kalendáři vyhledávacího okna vyhledá svátek pro daný den.
  • Vyhledání data Velikonočního pondělí. Pokud do vyhledávacího pole zadáte čtyřmístný letopočet, dostanete datum Velikonočního pondělí pro zadaný rok. Funguje pro léta 1900-9999




 21.4.2014: Svátkový indikátor má konečně ppa


Zásadní vlastnosti:

  • Zobrazuje v panelu  svátek pro aktuální den
  • Lokalizace česká i slovenská, samozřejmě včetně seznamu svátků
  • Otáčením kolečka nad appletem můžete procházet svátky po dnech dopředu i dozadu. Po pěti sekundách nečinnosti se vrátí aktuální svátek. Bohužel kvůli chybě v bindingu Pythonu na appindicator, nefunguje od Ubuntu 12.10 jeden směr a neopraveno je to i v 13.04. Za to já nemůžu a ONI na chybu kašlou. Nejnovější verze napsané ve Vala již tímto neduhem netrpí.
  • Vyhledávání dat svátků podle jména, i nekompletních, ve vlastním vyhledávacím okně. Vyvolat se dá z menu, v GNOME appletu i kliknutím na applet levým tlačítkem myši. Od verze 0.3.x je vyhledávání okamžité, jak píšete, zároveň se datum ukáže v kalendáři. Naopak kliknutí na den v kalendáři vyhledá svátek pro daný den.
  • Vyhledávání data Velikonočního pondělí. Pokud zadáte na konec hledaného řetězce (např. stačí jen veli), mezeru a čtyřmístný letopočet, dostanete datum pro zadaný rok, jinak nejbližší další. Funguje pro léta 1900-9999. Od verze 0.3.x již není třeba zadávat nic jiného, než letopočet, pro který Velikonoční pondělí hledáte.
  • V menu je přehled dnů pracovního klidu, kliknutím na řádek s Velikonoci, se otevře vyhledávací okno s nejbližším dalším Velikonočním pondělím. Od verze 0.3.x se toto datum automaticky doplňuje přímo sem a není třeba lézt do vyhledávání
  • Rychlý přehled svátků na příštích 14 dní, u GNOME appletu stačí najet myší nad applet a zobrazí se v tooltipu, u Unity verze je v menu, protože zde nejsou tooltipy podporovány. Od verze 0.3.x se tu zobrazují i svátky na předchozí tři dny.
Verze pro GNOME panel je pouze pro GNOME 2 !!!

Unity verze funguje i ve starém GNOME 2 panelu s přidaným indicator appletem od Ubuntu 10.10, kde nefunguje jen kolečko myši nad appletem v panelu pro listování svátky, plně funkční je od Ubuntu 11.04.



Nejnovější verze 0.3.x přepsané z Pythonu do Vala najdete zatím zde:
http://gdhnotes.blogspot.cz/2013/08/svatkovy-indikator-vala.html

Unity panel: indicator-nameday_0.2.4_all.deb   13.7.2012
Gnome panel: gnome-nameday-applet_0.1.4_all.deb

Changelog:

11.8.13 - indicator-nameday 0.3.3 - přepis do kompilovaného jazyka Vala, což přineslo především třetinové nároky na paměť a dále bylo vylepšeno vyhledávání.

13.7.12 - indicator-nameday_0.2.4_all.deb fix - zlepšení formátování předpovědi svátků pro větší rozsah velikosti fontů Ubuntu a Sans v českém a anglickém prostředí.

8.7.12 - indicator-nameday_0.2.4_all.deb fix - při procházení svátků otáčením kolečka v panelu se svátek nevrátil na aktuální, ale na posledně vyhledávaný, pokud vyhledávání proběhlo. Jsem vůl :)
24.05.12 - Další méně závažnou chybku jsem si objevil - zapoměl jsem přepisovat menu při změně dne, takže pokud počítač nevypínáte, mohli jste si všimnout, že se předpověď neaktualizuje. Takže ve verzi 0.2.3 již funguje i toto.

9.05.12 - V indicator-nameday_0.2.1 jsem opravoval formátování, ale zase se někde jinde rozbilo, takže oprava opravy, snad již finální. Dále doplněn český a slovenský název do spouštěče, takže by měl být v Dashi již podle lokalizace. Tedy verze 0.2.2

30.4.12 - indicator-nameday_0.2.1_all.deb přepsaný do PyGObject. Indikátor si již opravdu pamatuje nastavenou lokalizaci, opraveno formátování předpovědi svátků na anglickém systému s Ubntu písmem a vyhledávací okno již jde zavřít i kliknutím na křížek v liště okna.
Změnil jsem i název balíku, tak si ten předchozí odinstalujte, nepřepíše se to. Předtím ale odškrtněte spouštění po startu aby se smazal i starý spouštěč.



Připomínky neváhejte psát do komentářů.


11 komentářů:

  1. Narazil jsem na drobnou chybičku v kalendáři. Jsou prohozeny svátky 5.7. a 6.7. Dnes je 5.7. ukazuje to Jan Hus a mělo by Cyril a Metoděj. Zítra to bude opačně.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Je to tak, v tuto chvíli je již opravená verze na launchpadu a čeká na kompilaci, takže by to mělo být v aktualizacích během pár desítek minut.

      Vymazat
  2. Chtěl bych se zeptat jesli jde applet zprovoznit i v Cinnamonu? Po instalaci se v panelu místo jména zobrazí prázdné místo a po kliknutí na toto místo lze kalendář normálně ovládat...

    OdpovědětVymazat
  3. Ahoj,
    1. ve svátcích chybí nový svátek "černý pátek", nebo jak se to jmenuje :-D (pátek před velikonocemi)
    2. uvítal bych, jak je v menu "Svátky na další dny", tak aby byl zvýrazněn aktuální den pro lepší orientaci, pokud to ovšem lze... (to samé, pokud to již není, tak i v "Dnech pracovního klidu"
    Díky ;)
    mám verzi 0.4.2 a Ubuntu 15.10 (zatím :-) )

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Ahoj, pátek mi tam chybí, myslím na to, kudy chodím :)
      Aktuální den je v tom seznamu zvýrazněn tak, že má linku separátoru nad, i pod, ale bohužel to není moc výrazné ve výchozím vzhledu Ubuntu. Lze si všimnout i větších mezer kolem aktuálního dne. Indikátory neakceptují žádné mark-up vymoženosti a každé jiné řešení se mi zdá špinavé. V mém GNOME Shellu je to ale takhle naprosto OK :)

      Pokusím se udělat update přes tento víkend a pošlu do ppa i verzi pro 16.04. Každopádně dík za postrčení :)

      Vymazat
    2. Aha, jo, teď tam ty mezery vidím :-D
      Teoreticky by tam stačilo jen "zatrhávatko", jako když je v menu nastaveno: Spouštět automaticky

      Vymazat
  4. Ahoj, prosím tě jak to vypadá s verzí pro 16.04? Nikde jsem jí nenašel a po přidání zdroje to hlásí chybu.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. No ještě jsem verzi pro 16.04 neudělal.. Verze pro 15.10 ale funguje, sám ji na 16.04 používám, stačí to stáhnout přímo z launchpadu, nebo jen přepsat ve zdrojích verzi pro tento ppa. Ale dnes to tam snad už dám :)

      Vymazat
  5. Tak už vím proč to nefunguje https://wiki.debian.org/Teams/Apt/Sha1Removal

    OdpovědětVymazat
  6. Ahoj,
    co nějaká verze pro 18.04?
    Stávající nemůžu rozjet. Nebo dělám někde nějakou chybu. Stažen balík pro Gnome.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Pro aktuální GNOME jsem to nikdy nepřepsal, sám používám verzi pro Unity přes rozšíření https://extensions.gnome.org/extension/615/appindicator-support/, ale na 18.04 jsem to nezkoušel.

      Vymazat

Zkuste prosím při komentováni používat místo volby Anonymní volbu Název/adresa URL, kde vyplníte nějakou přezdívku, adresu zadávat nemusíte. Vědět, které příspěvky jsou od jednoho člověka, je fajn. Díky.

Pokud by se vám náhodou odeslaný komentář na stránce nezobrazil, vytáhnu ho z koše hned jak si toho všimnu. I Google spam filter se občas sekne.