středa 20. července 2011

Unity Launcher - zasekává se hajzl. A jiné pakárny.


Nejsem sám, komu se Launcher v Unity každou chvíli zasekne a nechce zmizet, když má. Je to pakárna, restart Unity je k ničemu, ale všiml jsem si, že někdy se po čase zas ukázní. Po chvíli pátrání jsem zjistil, že stačí maličkost:
Když se Launcher zasekne, stačí demaximalizovat všechna maximalizovaná okna a on se 'odsekne'.
No není ten Launcher dokonalý? Zahrnuje i logickou hru! Vývojáři Ubuntu nechtějí své uživatele nechat hloupnout a tak jim do cesty staví různé překážky, jejichž překonávání je udrží v konvici. Koneckonců kdo by stál o uživatele, kteří takovou banalitu neprokouknou a nejsou schopni si napsat skript, který jim problém na jedno kliknutí vyřeší. Moc Unity nepoužívám, ale pokaždé skončím s "To je šmejd!" (trochu jsem výrok zkultivoval, nejsem přeci žádný sprosťák), zvláště po použití CCSM, což ve většině případů způsobí pád Unity, přestane mi fungovat rohový spouštěč pluginu Scale (to je fakt na prášky) a někdy i panel. Unity, a vůbec celé Ubuntu posledních pár vydání, je prolezlé podobnými chybami, které zásadně znepříjemňují používání desktopu. To máme problémy s gnome-settings-daemon, jehož kolabs může některým uživatelům vyhnat oběd zpět na stůl, tuhle nefunguje myš, tamhle ani klávesnice, to vyžene uživatelovu náladu do nebeských výšin, do Dashe, jehož koncepce je i tak těžko pochopitelná, si nedáte oblíbený prohlížeč Opera, chyba Compizu ohledně témat kurzorů se táhne léta, aby to v U10.10 opravili a v U11.04 zas vrátili do nepoužitelnosti (nehledě na to, že celý ten koncept je naprosto zhovadilý, ale to je dáno odkazy minulosti a třeba to časem vyřeší náhrada X). Je to nechutný slepenec plný kompromisů a omylů.
Unity má i některé světlé stránky (abych nebyl tak zlý), ale pár takových kokotin, které jsem zmínil, dokážou přebít nejednu radost.

Ovšem tento týden zcela s přehledem vede Gnome Shell, který mi ukázal svou verzi obrazovky smrti. Smrtící obrazovka je pohřebně černá, oznámí, že je problém, který se nepodařilo vyřešit a nabídne jediné tlačítko, které vás odhlásí ze systému. To celé ve fullscreenu, aby to víc vyděsilo - máte rozdělanou práci, podlehnete panice. Naštěstí je to jen bubák pro mouly, kterého zaženete klávesovou zkratkou pro zavření okna a v klidu si uklidíte. Já jsem bubáka pro jistotu zahnal i volbou v přihlašovací obrazovce, protože Gnome Shell celkem stoprocentně není něco, co bylo dizajnováno pro netbook s vertikálním rozlišením 600 bodů a touchpadem. Vůbec bych ho na netbooku nehodnotil jako cokoliv přínosného. Ale je hezčí než Unity. Které je použitelnější na netbooku.

Edit: Tak se ukázalo, že obrazovka smrti Gnome 3 umí být i světlá a vybafne i v Unity. Černá vyběhla v Gnome Shellu, světlá v Unity po té, co jsem změnil nastavení CCSM. Zde je důkaz:

Tak to bylo asi tak všechno, co jsem vám chtěl říct.. o swingu ;)


Žádné komentáře:

Okomentovat

Zkuste prosím při komentováni používat místo volby Anonymní volbu Název/adresa URL, kde vyplníte nějakou přezdívku, adresu zadávat nemusíte. Vědět, které příspěvky jsou od jednoho člověka, je fajn. Díky.

Pokud by se vám náhodou odeslaný komentář na stránce nezobrazil, vytáhnu ho z koše hned jak si toho všimnu. I Google spam filter se občas sekne.